36. Muzyczne lato. Miasto-Ogród Sokolniki 2024

Program:

1. Wilhelm Friedemann Bach – Duet na 2 flety
2. Miklós Koscár – Tone-colour Games na 2 flety, wybór
3. Friedrich Kuhlau – Duet fletowy op. 10 (cz. I)
4. Georges Bizet – Suita Carmen na 2 flety, wybór
5. Cezary Kurowski – The Competition – PRAWYKONANIE
6. Friedrich Kuhlau – Duet fletowy op. 10 (cz. II i III)
7. Kosma Szust – „Kontrapunkt”

Wykonawcy:

Mroziak&Płaziuk DUO
Małgorzata Mroziak, flet
Zofia Płaziuk, flet

Realizatorzy:

Dyrektor Festiwalu: Ryszard Jan Osmoliński
Kierownictwo Artystyczne Festiwalu: Monika Sylwia Osmolińska
Kierownictwo muzyczne i przygotowanie: Ewelina Zawiślak
Prowadzenie koncertu: Aleksandra Bęben
Parafia Rzymskokatolicka MBK w Sokolnikach-Lesie
Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Sokolniki
Patronat medialny: Starosta Zgierski Iwona Dąbek

Koncert okazał się wydarzeniem iście wyjątkowym, zaskakującym oraz na prawdziwie światowym poziomie.

Na takie wrażenie złożyło się kila czynników. Przede wszystkim – pod względem obsady wykonawczej można było pomyśleć, że to szalenie małe i skromne przedsięwzięcie, bo przecież usłyszeć można było tylko duet fletowy. Jednak już po kilku pierwszych nutach okazało się, że to nie tylko, ale aż duet fletowy! Można było posłuchać muzyki z odległych czasów – sprzed niemal 300 latu, ale też i tej skomponowanej „przed chwilą” – na kilka miesięcy przed koncertem. W każdym przypadku Mroziak&Płaziuk DUO okazał się dla mnie absolutnym fenomenem na wspomnianym światowym poziomie.

Wykonawczynie nie boją się grać, doskonale rozumieją co jest zawarte w materiale muzycznym, dysponują ogromną wrażliwością i tym samym łatwością w idealnie trafionej interpretacji dzieła, mają niesamowite wyczucie czasu, barwy, dynamiki i siebie nawzajem, co sprawia, że ma się wrażenie jakby stanowiły jeden organizm.

Ogromnym zaskoczeniem był dla mnie też fakt, że nie miałem możliwości uczestniczenia w żadnej próbie, nie mogłem też wcześniej przekonać się co obie Panie zamierzają zrobić z moim utworem, ani też podpowiedzieć ewentualnych rozwiązań, czy moich zamysłów, których nie da się zapisać w nutach. Mimo to – każdy detal, każdy smaczek, każde zwolnienie, czy zmiana w nastroju była wręcz olśniewająca i przerosła moje wyobrażenia! To samo tyczy się pozostałych utworów, których wykonania nie powstydziłaby się żadna choćby największa sala koncertowa świata. Długo zastanawiałem się ile w tym zasług jest w postaci pedagoga, bo Wykonawczynie wiele lat kształcą się i wciąż pozostają pod opieką artystyczną niezrównanej Eweliny Zawiślak, której gratuluję i dziękuję za propozycję napisania muzyki dla tak znakomitego Duetu!

Jestem niesamowicie wdzięczny Wykonawczyniom i wszystkim Realizatorom za ogromne wyróżnienie w postaci włączenia mojej muzyki do tego światowego zbioru prezentowanych utworów.

Nie mogę się też doczekać płyty, nad którą Małgorzata Mroziak i Zofia Płaziuk już pracują (ma na niej ukazać się ów mój utwór!), za co bardzo trzymam kciuki i postaram się też aktywnie w tej realizacji uczestniczyć.