WSPÓŁPRACA – O wspólnych działaniach

Obmyślając zawartość mojej strony www, od początku zakładałem, że musi być na niej szczególne miejsce dla Artystów, z którymi dotąd współpracowałem. Ludzie, moim zdaniem, stanowią jedyne prawdziwe bogactwo. A tu znajduje się zbiór ludzi wspaniałych, nietuzinkowych, których darzę szacunkiem, zaufaniem i oczywiście szczególnymi względami. Spotkanie ich i jednoczesne spoglądanie z nimi w tym samym kierunku było i wciąż jest powodem do dumy.

Chcę jeszcze przedstawić tu moje podejście do owej współpracy. Rozmawiałem na ten temat już wiele, naprawdę wiele razy. Za każdym razem, przy każdej okazji podkreślam jak ważna jest dla mnie współpraca. Bez niej – szczególnie w przypadku muzyki – nic co stworzyłem nie mogłoby istnieć. Czym jest napisanie muzyki, jeśli nikt nigdy jej nie powoła do życia swoim wykonaniem? Czym jest napisanie i wykonanie jeśli nie będzie gotowych środków przekazu i miejsca?

W innych dziedzinach jest bardzo podobnie, bo ja sam nie dam rady zajmować się wszystkim – ktoś musi się znaleźć, kto na przykład umożliwi organizację wystawy, zajmie się niezbędnymi przygotowaniami, czy samym miejscem; ktoś inny wykona prace promocyjne, czy dystrybucyjne, albo zadba o przekazanie stosownej informacji, wiedząc jak, gdzie i jakim sposobem należy tego dokonać.

Tym bardziej podchodzę do ludzi z ogromną wdzięcznością,wielkim szacunkiem i podziwem. Rozumiem, że bez nich moja działalność jest całkowicie pozbawiona sensu i podstaw. Najlepszym przykładem są przygotowania do mojej następnej płyty – na fortepian solo. Cudownie wydarzył mi się Wykonawca, Realizator dźwięku, Wydawnictwo. Jednak muzyka ta powstała niemal 25 lat temu… to dużo czekania i dużo czasu na refleksje ocean wątpliwości.

Niesamowite też jest to, że od muzycznych kontaktów (czasem nawet zupełnie, najzupełniej przypadkowych!) niekiedy zaczynają się naprawdę wspaniałe i już przyjacielskie relacje. Sztuka jest czymś absolutnie wyjątkowym. Ma niezwykłą moc jednoczenia, a czystość przekazu, daje możliwość obcowania na niezmierzonym polu rozmów bez słów. To współodczuwanie potem rozchodzi się dalej oddziałując na Odbiorcę.

I jeszcze słówko właśnie o Odbiorcach. Przecież moje działania, a to znaczy współpraca artystyczna jest skierowana właśnie do Odbiorcy. To dzięki Artystom wspólnie możemy wnieść do świata jakieś nowe wartości, dzięki nim zabieramy w podróż, w zupełnie inny wymiar. To jeden z moich najbardziej ulubionych rodzajów spełnienia marzeń. A wiecie jak niesamowitym uczuciem jest usłyszenie i przekazanie dalej informacji zwrotnej?

Podobnie sprawa ma się na formalnie zorganizowanym poziomie, wspólne działania z instytucjami także zależą bezpośrednio od ludzi, którzy podejmują takie, a nie inne decyzje. Głęboko wierzę, że lista Współtwórców – Współpracowników nigdy nie skończy się rozrastać i wciąż będę mógł ją uzupełniać, za co jestem niewymownie wręcz wdzięczny! Zapraszam tym samym do współpracy, ufając, że wspólne działania będą równie owocne, co satysfakcjonujące.

przejdź do: