Program i Wykonawcy:
6 Pieśni do słów W. Szymborskiej na kontralt i orkiestrę – wersja na fortepian, wybór:
Nr 3. Może być bez tytułu
Nr 6. Jawa
Olga Maroszek (kontralt),
Marcin Krajewski (fortepian)
16 pieśni do słów K. K. Baczyńskiego – wybór:
Nr 2. Jesień to gwiazdy
Nr 13. Miserere
Nr 12. Piosenka księżyca
Olga Maroszek (kontralt),
Krzysztof Cegliński (fortepian)
Kwartet herbertowski
cz. I. Napis
cz. II. Postój
cz. III. Umarli
Marta Wróblewska (sopran i wiolonczela),
Olga Maroszek (alt),
Michał Sobiech (baryton)
U wrót doliny do słów Z. Herberta
Michał Rudziński (lektor),
Maria Wróblewska (flet),
Marta Pacholczyk (obój),
Andrzej Kalkandzis (fagot),
Marta Wróblewska (I wiolonczela, dyrygent),
Franciszek Wróblewski (II wiolonczela),
Michał Łuczak (kontrabas),
Juliusz Wesołowski (harfa),
Michał Sztekmiler (fortepian)
Krajobraz – pieśń-fantazja do słów Z. Herberta
Olga Maroszek (kontralt),
Krzysztof Cegliński (fortepian)
Prowadzenie: Aleksandra Bęben.
Koncert odbył się na Scenie Kameralnej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w ramach cyklu WIECZORY MUZYCZNE.
Koncert ten w całości zawdzięczam jego pomysłodawczyni i zarazem głównej wykonawczyni – Oldze Maroszek. Kontrapiękno to wymyślone słowo, które spajało muzykę, treść literacką i wykonawstwo pod wspólną myślą wykraczania poza granice. Owo wykraczanie dotyczyło ponadprzeciętnej skali głównego głosu – kontraltu; pokonywania trudności w wykorzystaniu instrumentów również poza podstawowym rejestrem; pokonywania granic znaczenia treści literackich – tu wykraczanie wyobraźnią poza śmierć i życie, poza obsesje i fascynacje oraz poza sny i twardą rzeczywistość. Całość prowadzona przez Aleksandrę Bęben, która każdym celnym i pięknym słowem wprowadzała Słuchaczy w kolejne utwory.
Poza najszczerszą wdzięcznością dla Olgi Maroszek i wszystkich pozostałych wspaniałych Wykonawców, zwracam szczególną uwagę na osobę Marty Wróblewskiej – jej rola w koncercie była także jedną z największych i najbardziej wymagających. To ona wystąpiła w podwójnej roli – wiolonczelistki i śpiewaczki w Kwartecie herbertowskim, robiąc to jednocześnie (!), ale także w utworze u wrót doliny grając partię pierwszej wiolonczeli była dyrygentem i kierownikiem muzycznym dla całego zespołu.
Składam też serdeczne podziękowania Rektorowi Uczelni – Panu Profesorowi Doktorowi habilitowanemu Cezaremu Saneckiemu, wszystkim pracownikom Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy współtworzyli całe wydarzenie oraz wybitnemu artyście – Ryszardowi Kai, który nie tylko wymyślił i namalował ten znakomity plakat, ale także dał mi mnóstwo bezcennych wskazówek i udzielił wielu ważnych, artystycznych porad.