Stowarzyszenie
śpiewacze
Canto Alegre
im. Jana Kondratowicza
Zespół istnieje od grudnia 2010 roku, a jego założycielem i kierownikiem artystycznym był przez osiem lat, aż do swojej przedwczesnej śmierci Jan Kondratowicz – ceniony łódzki chórmistrz, pedagog, juror licznych krajowych konkursów i festiwali, współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”, dyrektor artystyczny łódzkiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Od października 2018 roku zespół prowadzi córka Jana Kondratowicza, znakomita chórmistrzyni, Ewelina Bień. Współzałożycielem Stowarzyszenia i jego dyrektorem artystycznym jest solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Olga Maroszek.
Canto Alegre najczęściej koncertuje w regionie województwa łódzkiego – w Łodzi, w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, czy Bełchatowie, ale niejednokrotnie był zapraszany także w inne regiony Polski. Odwiedzał także z występami Warszawę i Wrocław. W styczniu 2018 roku zespół koncertował z repertuarem kolędowym w Wilnie. Była to pierwsza podróż zagraniczna chóru.
Od kilku lat chór regularnie prezentuje słuchaczom różnorodne programy, od standardów muzyki rozrywkowej, włącznie z przebojami z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, przez muzykę z różnych regionów Europy, utwory sakralne, kolędy, aż po muzykę klasyczną wielkich kompozytorów, takich jak Mozart czy Vivaldi. Canto Alegre usłyszeć można zarówno w kameralnych koncertach a capella, jak i w wielkich salach koncertowych z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W roku 2015 i 2016 chór występował w serii koncertów muzyki klasycznej pt. „Gaudium Resurrectionis” oraz „Totus Tuus” – programie premierowo wykonanym w łódzkiej archikatedrze dla 2000 słuchaczy wraz z Łódzką Orkiestrą Filmową. Zespół współpracuje także z Orkiestrą Marcina Wernera, z którą pierwszy wspólny koncert pt. “Perły baroku” dał w listopadzie 2018 roku w łaskiej Kolegiacie.
Szczególne miejsce w portfolio Canto Alegre zajmuje program „Viva España Olé!”, premierowo zaprezentowany w ramach festiwalu „Viva Flamenco” w 2011 roku, a następnie na wielu innych scenach, m.in. w Teatrze Muzycznym w Łodzi i w Parku Skaryszewskim w Warszawie czy na scenie Sali Kameralnej MMImpresario we Wrocławiu.
W roku 2017 w okresie wielkopostnym zespół zaprezentował program muzyki sakralnej, którego głównym punktem było premierowe wykonanie utworu łódzkiego kompozytora, Cezarego Kurowskiego. Jego „Stabat Mater”, kompozycja w duchu muzyki współczesnej, na chór kameralny, kontralt i obój zabrzmiała w dwóch łódzkich świątyniach i spotkała się z wyjątkowo gorącym przyjęciem.
Przez lata wspólnej pracy chór Canto Alegre osiągnął wiele sukcesów i podejmował wiele ciekawych wyzwań. W styczniu 2019 roku chór otrzymał srebrne pasmo na XIV Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w kwietniu tego samego roku Srebrne Pasmo na II Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych Choir In Motion w Łodzi, a w maju Srebrną Longę na V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej im. G.G. Groczyckiego “Ars Longa” w Poznaniu. W październiku 2019 roku Canto Alegre zdobyło Grand Prix oraz nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni patriotycznej na II Ogólnopolskim Festiwalu “Avis Cantores” w Gostyninie. W czerwcu 2017 roku zespół zdobył II Nagrodę (Srebrny dyplom) w kategorii chórów dorosłych na III Bałtyckim Konkursie Chórów „Pomerania Cantat” w Koszalinie, zaś we wrześniu 2017 roku Srebrne Pasmo na VI Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie, a w listopadzie III miejsce na XX Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi. Był w 2012 roku laureatem II Nagrody w swojej kategorii na XV Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis, z ciepłym przyjęciem spotkał się także na prestiżowym konkursie chóralnym „Varsovia Cantat” w roku 2013. Koncerty chóru kilkukrotnie transmitowała Telewizja Polska. Zespół miał także przyjemność uświetniać niecodzienne wydarzenia, na przykład pierwszy kurs Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź-Warszawa. Canto Alegre współpracuje także z Krzysztofem Cwynarem. W grudniu 2017 roku chór wystąpił z jego Studio Integracji w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Jednak nie sukcesy i nagrody są dla zespołu najważniejsze. Canto Alegre to grupa osób z różnych środowisk, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym, które spotykają się ze względu na swoje umiłowanie muzyki, na radość, jaką daje im śpiewanie i na potrzebę dzielenia jej z innymi.