Współpraca artystyczna

Grzegorz Brożek

Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu i podjął pracę w Operze Nova w Bydgoszczy jako tancerz koryfej by w 2009 roku otrzymać promocję na solistę baletu. W 2012 Rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym w Poznaniu jako solista baletu. Dwa lata później podjął pracę w Teatrze Wielkim w Łodzi na stanowisku tancerz koryfej.

Już będąc uczniem szkoły baletowej uczestniczył w spektaklach baletowych i koncertach. Jako tancerz brał udział w wielu przedstawieniach operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych w scenach zespołowych. Kreował wiele pierwszoplanowych ról takich jak: Maurice z „Chopin w Nohant” chor. M. Zajączkowski, Diabełek z baletu „Pan Twardowski” chor. M. Zajączkowski, Szewczyk w „Kot w butach” chor. Z. Rudnicka, Książę, Przyjaciel w „Kopciuszek” chor. I. Runowska, Kot Brzyduś w „Kot w butach” chor. Violetta Suska, Lorenzo w „Don kichot” chor. Aleksander Polubentsev, Macocha w „Kopciuszek” chor. G. Madia, Zucker w „Ziemia Obiecana” chor. Gray Veredon.

Zadebiutował jako choreograf na gali baletowej Teatru Wielkiego w Łodzi [29.04.2018] duetem „Tango” do muzyki R. Favela. 

Choreograf i asystent reżysera Light Move Festival 2018 oraz 2019 w Łodzi dla tancerzy i solistów Teatru Wielkiego w Łodzi. Od września 2018 do czerwca 2019 roku pełnił funkcję asystenta kierownika baletu w Teatrze Wielkim w Łodzi. W roku 2019/2020 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tańca oraz stypendium Rektora AHE w Łodzi dla najlepszych studentów.

W swoich choreografiach bazuje na silnej technice tańca klasycznego, która jest podstawą pracy przy tworzeniu choreografii. Kładzie nacisk na relacje między tancerzami aby emocje, które kryją się w ruchu mogły zostać odczytane przez publiczność. Kieruje się konsekwencją w tworzeniu i czerpie inspiracje ze swoich przeżyć, którymi pragnie dzielić się ze światem. Każdy gest, spojrzenie ma w choreografii swoje przesłanie i nie jest on przypadkowy, dzięki czemu relacje między widzem a tancerzami są silniejsze i ciekawsze w odbiorze. W swoich pracach nie ogranicza się tylko do technik tańca klasycznego ale również do szeroko pojętego tańca współczesnego co w połączeniu, tworzy interesujący obraz z przekazem artystycznym. Z choreografii można wyczytać przekazywaną treść ale równocześnie pozwala ona na własną interpretację, czego czasami widz oczekuje. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań choreograficznych, dzięki czemu umysł pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pomysły i ich wdrażanie w ciało tancerza.