Współpraca artystyczna

Michał Rudziński

Bas. W roku 2018 ukończył studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Włodzimierza Zalewskiego. Aktualnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, specjalizacja kameralistyka, w klasie prof. Roberta Cieśli.

Najważniejsze osiągnięcia to: dwukrotna nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego podczas XVII i XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2017 i 2019), wygrana III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde (2013), III miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Z. Skwary w Mławie (2018) oraz podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku (2018). Jest również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). W 2018 roku został także uczestnikiem i stypendystą programu dla młodych śpiewaków Berlin Opera Academy. W 2019 roku otrzymał nagrodę w postaci zaproszenia do występu w operze Martha F. von Flotowa jako Lord Tristan podczas Letniego Festiwalu Operowego w Kammeroper Schloss Rheinsberg, Niemcy.

Śpiewał również na scenie w takich dziełach, jak Die Zauberflöte W. A. Mozarta jako Sarastro i Sprecher, Wesołe kumoszki z Windsoru O. Nicolaia (Falstaff), Semele G. F. Händla (Cadmus, Somnus), Aleko S. Rachmaninowa (Stary Cygan) i Łódź Story W. Korcza (Filozof).

Wykonywał także dzieła oratoryjne, jak chociażby Mszę C-dur Koronacyjną KV 317 i Requiem KV 626 W. A. Mozarta czy prapremierę Wariacji na temat „Antiphonae” św. Hildegardy z Bingen Bernarda le Monniera.

Pracował na różnych kursach mistrzowskich z wieloma znanymi osobistościami, jak Siergiej Leiferkus, Annett Andriessen, Lothar Odinius, Ryszard Karczykowski, Teresa Żylis-Gara, Rafaele Cortesi, Wojciech Maciejowski, Andrzej Saciuk, i innymi. Współpracował z wieloma dyrygentami, takimi jak Jan Willem de Vriend, Florian Ludwig, Eraldo Salmieri, Bernard le Monnier, Georg Christoph Sandmann, Kai Bumann, Ingmar Beck, Andrew Wise.