Współpraca artystyczna

Olga Maroszek

W roku 2010 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach.

W grudniu 2009 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Juliusza Cezara w operze „Juliusz Cezar” G.F.Haendla pod dyrekcją Paula Esswooda i w reżyserii Artura Stefanowicza. Rok później śpiewała rolę Milleny i Marii Antonii w światowej prapremierze opery Marty Ptaszyńskiej „Kochankowie z klasztoru Valldemosa” wystawionej również w Teatrze Wielkim w Łodzi, pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i w reżyserii Tomasza Koniny. Jako studentka Studiów Doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi śpiewała partię solową Zity w operze studenckiej „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Łodzi pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego w kwietniu 2011 r.

We wrześniu 2012 roku zadebiutowała w musicalu „Cień”, w którym zagrała tytułową rolę, była też jednym z realizatorów tego przedsięwzięcia. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego i słów Wojciecha Młynarskiego, wyreżyserowany przez Andrzeja Żarneckiego powstał w ramach projektu dedykowanego młodym twórcom sztuki, współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Łódzkiego.

Od września 2014 jest etatową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, z którym współpracowała od 2010 roku. Wykonuje tam partie solowe w operach: „Anna Bolena” Donizettiego, „Carmen” G. Bizeta, „Traviata” G. Verdiego, „Madama Butterfly” G. Pucciniego, „Czarodziejski Flet” W.A. Mozarta, „Straszny Dwór” St. Moniuszki, „Trubadur” G. Verdiego, „Holender Tułacz” R. Wagnera, „Baron Cygański” J. Straussa, „Noc w Wenecji” J. Staussa, „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, „Zemsta Nietoperza” J. Straussa, „Rigoletto” G. Verdiego, „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego, „Samson i Dalila” C. Saint – Saensa, „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta, „Wesele Figara” W.A.Mozarta, „Aida” G. Verdiego.

Miała przyjemność śpiewać pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski, Gabriel Chmura, Vladimir Kiradjiev, Andrzej Straszyński, Mieczysław Dondajewski, Piotr Wajrak, Evgeny Volynski, Ruben Silva, Tomasz Tokarczyk, Eraldo Salmieri, Bassem Akiki, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Andrzej Knap, Wojciech Rodek, Massimiliano Caldi, Jerzy Wołosiuk oraz współpracowała z takimi reżyserami jak Krystyna Janda, Laco Adamik, Janina Niesobska, Tomasz Konina, Michał Znaniecki, Alvis Hermanis, Iwan Wyrypajew, Hanna Chojnacka, Waldemar Zawodziński, Andrzej Żarnecki, Paweł Szkotak, Roberto Skolmowski, Sjaron Minailo, Marcin Bortkiewicz, Giorgio Madia, Włodzimierz Nurkowski, Magdalena Łazarkiewicz, Karolina Sofulak, Marek Weiss – Grzesiński.

W październiku 2015 jako Cześnikowa wystąpiła w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki, który został wystawiony w Polskim Ośrodku Społeczno – Kulturalnym w Londynie w reżyserii Feliksa Tarnawskiego i pod dyrekcją Stephena Ellery oraz Aleksandra Walkera. Rok później w tym samym miejscu i pod tą samą dyrekcją i reżyserią wzięła udział w premierze opery „Hrabina” St. Moniuszki jako Bronia. Była to londyńska premiera tego dzieła. W roku 2019 w tym samym miejscu wystąpiła jako tytułowa Jawnuta w operze St. Moniuszki pod tym samym tytułem. Odbyło się to w roku Moniuszkowskim, a opera ta również była pokazana po raz pierwszy za granicą.

Artystka współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, w której w styczniu 2013 roku zadebiutowała rolą Cześnikowej w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki oraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu („Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, „Jenufa” Janacka, „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Czarodziejski Flet” W.A. Mozarta, „Rigoletto” G. Verdiego, „Parsifal” R. Wagnera, „Faust” Ch. Gounoda, „Albert Herring” B.Brittena) i Operą Krakowską („Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, „Anna Bolena” G. Donizettiego, „Manru” I.J.Paderewskiego, „Kandyd” L. Bernsteina).

Śpiewała partie altowe w takich dziełach muzyki oratoryjnej jak m.in. „Missa Brevis in B” W.A. Mozarta (2004),„Oratorium na Boże Narodzenie” Camille’a Saint – Saensa (2006, 2015, Filharmonia Łódzka),”Stabat Mater” Mariana Sawy (2007, Akademia Muzyczna w Łodzi – prawykonanie) „Missa Brevis In D” W.A. Mozarta (2008, Filharmonia Łódzka), „Oda na urodziny Królowej Anny” G.F. Haendla (2009, Pałac Poznańskiego w Łodzi), „Msza Koronacyjna C-dur” W.A. Mozarta (2009, koncert pod dyrekcją Henryka Wierzchonia),„Via Crucis” F. Liszta (2011, Akademia Muzyczna w Łodzi), „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego (2012, Koncert na Wielki Tydzień zrealizowany przez Teatr Wielki w Łodzi pod dyrekcją Eraldo Salmieriego), „Requiem” W.A. Mozarta (2013, 2018, Filharmonia Łódzka), „Msza Nelsońska” J. Haydna (2013, Filharmonia Łódzka), „Stabat Mater” K. Szymanowskiego (2015, Koncert na Wielki Tydzień – Teatr Wielki w Łodzi), „Mała Msza Uroczysta” G. Rossiniego (2015, Koncert w Wieliczce zrealizowany przez Operę Krakowską), „Requiem” A. Schnittke (2016, Filharmonia Łódzka), „Magnificat” J. S. Bacha, „Missa Pastorycja” J. Zeidlera (2017, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie), „IX Symfonia op. 125” L.Van Beethovena (2017, Filharmonia Łódzka), „Completorium” G.G. Gorczyckiego, „Requiem” Saint – Saensa (2017, Filharmonia Poznańska), „Peleas i Melizanda” C. Debussego (2018, Filharmonia Krakowska), „Te Deum” A. Brucknera (2019, Filharmonia Krakowska).

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. Piotra Łykowskiego, Artura Stefanowicza – wykonawstwo muzyki barokowej; Laurenta Pillota, w kursie fonetyki języków obcych w śpiewie prowadzonym przez Esther de Bros, Mistrzowskim Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej Prof. Teresy Żylis – Gara w Radziejowicach, Mistrzowskim Kursie Techniki Wokalnej dr Heleny Zubanovich.

Na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kwietniu 2009 roku zdobyła nagrodę specjalną od Giuseppe Giacominiego w postaci tygodniowego pobytu we Włoszech i lekcji śpiewu. W sierpniu 2009 odbyła indywidualny kurs mistrzowski prowadzony przez Giuseppe Giacominiego we Włoszech – w ramach przyznanej nagrody.

W marcu 2010 zdobyła I Nagrodę oraz Wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni F. Chopina na XII Międzyuczelnianym Konkursie w Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach.

W kwietniu 2010 roku wraz z pianistką Julią Laskowską uzyskała I Nagrodę w kategorii głos z fortepianem na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

W latach 2008 – 2017 współpracowała z łódzkim kompozytorem i wykładowcą AM w Łodzi, Rafałem Gzellą, z którym nagrała dwie płyty. Jedną z muzyką autorstwa kompozytora do słów wierszy poetów polskich „Dzika róża i inne cykle do słów poetów polskich” (2010) oraz „Saudades” wydaną w 2011 r. z opracowanymi na fortepian przez kompozytora znanymi utworami do tekstów takich autorów jak m.in. A. Osiecka czy W. Młynarski.

Artystka współpracuje z dwoma łódzkimi twórcami muzyki współczesnej, Sebastianem Kondratowiczem i Cezarym Kurowskim. Ten ostatni tworzy m.in. cykle pieśni specjalnie dedykowane na głos Olgi Maroszek. W 2018 roku nagrała ona płytę z jego kompozycjami pt. „Kontrapiękno”.

Olga Maroszek od 2015 roku występuje również z łódzkim Apertus Quartet. Artystki razem stworzyły m.in. program złożony ze znanych standardów zaaranżowanych na kwartet smyczkowy pt. „Evergreens kameralnie”. Artystka nawiązała również współpracę z pianistką jazzową, Leną Ledoff, z którą tworzy duet o nazwie Duo Komeda, wykonując utwory tego kompozytora na koncertach w całej Polsce.

W 2009 roku wraz z pianistką Elżbietą Tyszecką nagrała płytę wydaną przez wydawnictwo Acteprealable z pieśniami polskich kompozytorów pt. „Polish Songs”, a w roku 2017 wzięła udział w nagraniu „Requiem” A. Schnittke. Płyta została wydana przez wydawnictwo DUX.

Jako solistka współpracuje z wieloma łódzkimi chórami, jest także Dyrektorem Artystycznym Stowarzyszenia Śpiewaczego Canto Alegre im. Jana Kondratowicza w Łodzi. Każdego roku bierze udział w kilkudziesięciu koncertach z repertuarem kameralnym, operowym oraz musicalowym w wielu miastach Polski, a także w Niemczech (Musik Akademie w Rheinsbergu, 2007,2008).

W roku akademickim 2009/2010 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2010 przyznano jej jednorazowe stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Artystka prowadzi także działalność koncertową z repertuarem operowym, pieśniarskim oratoryjnym oraz musicalowym na terenie całego kraju.

Scroll to Top