Program:
Krzysztof Grzeszczak – Soliloquim na klarnet solo
Bogdan Dowlasz – Soundtrack na akordeon solo
Aleksander Brych – Mare Nubium na trio fletowe
Krzysztof Grzeszczak – Sine Nomine na fagot i harfę
Cezary Kurowski – Zamykam – pieśń-fantazja do sł. własnych na mezzosopran i fortepian
Andrzej Hundziak – Largo Appasionato na skrzypce i fortepian
Sławomir Kaczorowski, Tomasz Szczepanik, Krzysztof Grzeszczak – Łódzka suita na flet, obój, klarnet, fagot, fortepian i taśmę.
Realizatorzy:
Ewelina Zawiślak: główny organizator, pomysłodawca
Fundacja Muzyka do Potęgi
Radio Łódź
Akademia Muzyczna w Łodzi
Łódź Miasto Filmu Unesco
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Muzyki i Tańca
Mimo niesprzyjającego czasu i ograniczeń związanych z brakiem możliwości obcowania z publicznością udało się zorganizować tegoroczny Festiwal w formie cyfrowej – online.
Całość składa się ze wstępu z wypowiedziami twórców i wykonawców, którzy w przystępny sposób opowiadają o swojej pracy w warunkach pandemii oraz części koncertowej – zarejestrowanej w Radiu Łódź.
Zaproszenie mnie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu było dla mnie naprawdę zaskakujące, to niezwykłe wyróżnienie i prawdziwy powód do dumy. Z radością zabrałem się do pracy i postarałem się stworzyć dzieło w klimacie trochę egipskim…. Postanowiłem opowiedzieć historię kobiety, która zabalsamowana czeka na spełnienie danej przed wiekami obietnicy – przywrócenia do życia, która nigdy nie miała się spełnić. Jak bardzo jest rozczarowana? Co mogłaby nam dzisiaj powiedzieć?
W rolę Egipcjanki fantastycznie wcieliła się dr Anna Werecka-Gryć, która swoim niezwykłym głosem i wrażliwością stworzyła zarówno liryczne i nostalgiczne legata, a obok nich wirtuozowskie koloratury. w duecie przy fortepianie zasiadł Maksymilian Piasecki, który wyczarował wręcz mistyczny klimat, pełen załamań, trwogi, ale i wzruszenia oraz tajemnicy.
Jestem naprawdę wdzięczny i zaszczycony już nie tylko faktem bycia w gronie łódzkich twórców – kompozytorów, ale także możliwością współpracy z tak doskonałymi wykonawcami, w czym pokładam nadzieje na przyszłość – może uda się jeszcze nie jedno dzieło powołać do życia!